صفحه اولتماس با مانقشه سایت

سخنرانی های دکتر انوشه ( روابط دختران و پسران )
آیا شما نیز دکتر انوشه را می شناسید؟ آیا تکه هایی از کلیپ های صوتی و یا تصویری ایشان را در گوشی ها دیده اید؟ این کلیپ ها که حداکثر در قطعه های ۵ دقیقه ای منتشر شده بود مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به سرعت آقای انوشه را معروف ساخت!   

این سخنرانی به شما کمک میکند طرف مقابل را به خوبی شناخته و ارتباط بهتری ایجاد کنید 

این مجموعه شامل ۵۰۰ دقیقه نکات ریز یک زندگی هست زندگی که اگر شما با بی تجربگی آغاز کنید با مشکلات زیادی بخورد خواهید کرد
http://zibashop.netforoosh.com/product/%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B4%D9%87-%28%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%BE%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%86%29-21.html

همه چیز در مورد همستر


توجه : مطالب زیر از سایت های مختلف گرد آوری شده است و صرفا جهت جستجو گر اتوماتیک سایت نمایش داده میشود در صورتی که مطلب غیر اخلاقی یا خلاف قوانین کشور مشاهده نمودید لطفا از طریق این صفحه به ما اطلاع دهید
توجه : مالک این سایت و خود این سایت هیچگونه ارتباطی با مطالب جستجو شده از سایت های مختلف ندارد و هیچگونه مسئولیتی را نمیپذیرد تمام مطالب این سایت به صورت خودکار و با استفاده از ربات های جستجوگر مانند گوگل در این سایت درج میشوند
توجه : این سایت در ساماندهی سایت های اینترنتی ثبت شده است و آدرس و مشخصات حاصب آن در آن موجود است
توجه: این سایت یک سایت جستجوگر مطالب است و مطالب به صورت خودکار از وبسایت های فارسی بازنشر میشوند.
توجه: این سایت به صورت اتوماتیک کلمات رکیک و غیر اخلاقی و محصولات غیر مجاز را فیلتر میکند ولی اگر برنامه نتواند آنها را فیلتر کند آنهارا نمایش نمیدهد از این رو از شما پوزش میطلبیم

1) انتخاب همستر در هنگام خرید آن.
2) خانه همستر.
3) بستر سازی.
4) لوازم زندگی.
5) رژیم غذایی همستر.
6) دست آموز کردن و لمس همستر.
7) روش گرفتن همستر.
8) چگونه همستری را که اهلی نیست بگیریم.
9) ضد همستر کردن محیط.
10) فرار طولانی.
11) تولید مثل.
1) انتخاب همستر در هنگام خرید آندو نوع همستر به عنوان حیوان خانگی نگهداری میشود. همستر طلائی یا سوری و همستر کوتوله یا چینی. همستر کوتوله تقریبا به اندازه نصف همستر طلائی می باشد. همستر طلائی در تنهایی نیز زندگی شادی خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهی نگهداری شوند با هم در گیر می شوند. همستر کوتوله اجتماعی تر بوده و شاید برای نگهداری آنها بصورت دوتایی (از یک جنس) بهتر باشد.از بقیه جهات نگهداری آنها شبیه به هم می باشد. امروزه به دلیل جهش های ژنتیکی تعداد رنگ های زیاد و الگوهای متفاوت پوشش مویی همستر طلائی یا سوری در انواع رنگ های دیگر از جمله سفید، سیاه، کرم، خاکستری و . . . و با موی صاف یا پشمالو یا دم جارو و . . . یافت میشود. از نژادهای فوق عمومی ترین همستر جهت نگهداری همستر طلایی است. در طبیعت وحش همستر طلایی دارای پوشش کوتاه، ضخیم و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز میباشد. همسترهای اهلی برای اولین بار از یک نر و دو ماده خواهر در سال ١٩٣١ از سوریه به انگلستان منتقل گردید.
موقع انتخاب همستر به رفتار و شرایط آنها بخوبی دقت کنید. از خرید همسترهایی که بی حال و ساکت می باشند اجتناب ورزید و آنها باید زبل، کنجکاو و فعال باشند (البته در ساعت بیداری یعنی غروب به بعد). پوشش بدنی باید صاف و چشم ها تمیز باشند. نفس کشیدن حیوان نباید صدادار و با زحمت صورت گیرد. اگر متوجه شدید در درون قفس یکی از همسترها به اسهال یا بیماری تنفسی دچار شده است آن را قرنطینه کنید زیرا همه همسترها در درون آن قفس در معرض یک بیماری واگیر دار قرار میگیرند.
2) خانه همسترسه نوع خانه برای همستر رایج میباشد. قفس های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم.
۱- قفس سیمی با میله های افقی با فاصله ۱ تا ۲ سانتی متر برای نگهداری مناسب میباشد زیرا همستر به بالا رفتن علاقه زیادی دارد و از میله ها برای بالا رفتن از دیواره استفاده میکند. از قفس هایی که کف آنها به صورت شبکه ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا پای او در آنها گیر کرده و حیوان در این قفس راحت نیست و تمیز کردن این قفس ها نیز مشکل است.
۲- قفس های پلاستیکی که معمولاٌ با تجهیزات دیگری همراه است. این قفس ها خارجی بوده و ضمن گران بودن برای شرایط آب و هوائی گرم و خشک ایران مناسب نیستند. لانه های پلاستیکی با چندین تونل و محل خواب نیز مناسب میباشند و حیوان میتواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی ضمن برخورداری از ایراد فوق، تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بزرگتر از آن هستند که در تونلها جای گیرند ولی برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن مقاومت کند و بعضا لانه های پلاستیکی به راحتی توسط آنها جویده خواهد شد.
۳- نوع رایج تر و ارزانتر قفس همستر در ایران آکواریوم است و تمیز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و همچنین این فرصت را به حیوان نمی دهد که ازدیواره ها بالا رود. یک درپوش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به آن نیاز می باشد. "دنیای همستر" اقدام به طراحی انواع جدیدی از این آکواریم ها نموده است که به تجهیزات مناسب از قبیل چرخ و فلک، سرسره، تونل و نردبان و اتاق بالا مجهز است. دو مدخل جریان هوا در دو طرف پیش بینی شده است.
3) نگهداری از همسترهمستر حیوانی آرام و ساکت است و نگهداری از آن کار سختی نیست. نگهداری از این حیوان مانند سایر حیوانات خانگی باعث شادابی روح و تمدد اعصاب می گردد و سرگرمی مناسبی برای کودکان و سالمندان (برای جلوگیری از افسردگی) است .
برای نگهداری از همستر میتوان از یک قفس یا آکواریوم استفاده کرد. بستر باید ماده جاذب الرطوبه مثل خاک اره، کاه، پوشال کولر، ماسه بادی مخلوط و ... باشد. استفاده از روزنامه و پارچه پشمی بسیار مضر است.
بهتر است آکواریوم دور از جریان مستقیم هوا و در یک دمای ثابت و معتدل (دمای 20- 24 درجه و رطوبت 60-50 درصد) قرار گیرد و همواره یک تکه چوب یا شاخه بریده در آکواریوم باشد زیرا حیوان به وسیله آن دندان های خود را میتراشد.
همستر در طول روز بیشتر میخوابد و اکثراً شب ها فعالیت دارد. اگر در شب دما پایین آید همستر بی هوش شده و و شاید به خواب زمستانی فرو رود. در طول روز هم آکواریوم در جریان مستقیم تابش نور خورشید نباشد زیرا چشمان این حیوان برای نور ساخته نشده است.
قفس همستر باید هفته ای 2 بار بصورت موضعی و 2 هفته یکبار بطور کلی تمیز گردد و غذاهای فاسد نشدنی که حیوان انبار کرده است دوباره سر جایش برگردد چون همستر حیوان تمیز و مرتبی است.
همستر حیوانی است که به تنهایی زندگی آرام و راحتی دارد و نیازی به جفت ندارد و در صورتی که جفت باشند همواره به درگیری و جنگ میپردازند مگر اینکه از نوزادی در کنار هم باشند. هم چنین توصیه می شود در صورت تمایل به نگه داشتن دو همستر در کنار هم از دو همستر هم جنس استفاده شود.
4) بستر سازیاغلب از تراشه چوب برای پوشاندن کف قفس استفاده میشود ولی باید از تراشه سرو اجتناب نمود. درخت کاج نیز بدلیل امکان ترشح مواد تحریک کننده و معطر مناسب نمیباشد. خرده های چوب درخت اشنگ یا دیگر درختان جنگلی برای استفاده در کف قفس بهتر است. میتوانید به نجاری محل خود مراجعه و مقداری خرده چوب بگیرید (معمولاٌ رایگان است اما می توانید انعام کوچکی به شاگرد نجار بدهید). خرده های چوب را کف قفس بریزید و لازم است هر دو هفته یکبار عوض شوند. از آنجا که همسترها معمولا از گوشه قفس خود برای دسشوئی استفاده میکنند تمیز کردن آن قسمت بصورت مداوم (چند روز یکبار) به تمیز ماندن محل زندگی آنها کمک میکند. همسترها دوست دارند در زمین تونل حفر کنند بنابراین عمق پوشش کف باید آنقدر باشد که حیوان بتواند درون آن تونل حفر کند (۵ سانتی متر و بیشتر).
لازم است مکان قفس در خانه در محل مناسب انتخاب گردد. معمولاٌ در صورتی که قفس در بلندی قرار گیرد برای همسترها خوشایندتر است. از آنجا که همسترها شبگرد هستند محل زندگیشان در روز باید ساکت باشد. قفس باید دور از تابش مستقیم آفتاب و منابع گرما بوده و بهتر است حدود نیم متر بالاتر از سطح زمین بر روی تاقچه یا یک میز باشد.
5) لوازم زندگییک فضای بسته به عنوان آشیانه در گوشه ای از قفس برای همستر مطلوب میباشد که میتوان از یک جعبه مقوایی برای اینکار استفاده نمود و هر چند وقت یک بار عوض شود. کف جعبه را میتوانید با چیزی نرم مثل دستمال کاغذی بپوشانید. مواد کف این جعبه باید حدود یک بار در ماه عوض شود. عوض نمودن بیشتر باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. بازرسی منظم جعبه و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده و در حال فاسد شدن است میتواند به بهداشت بیشتر قفس کمک کند.
به همستر باید فرصت جویدن و ورزش کردن داده شود. تقریبا تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر استقبال میکنند. مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت) نیز مفید است. شاخه های تازه درختانی مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده است و جعبه های کوچک مقوائی برای جویدن و بالا رفتن مناسب هستند.
برای آبخوری حیوان نیز میتوان از یک بطری با سری که بتواند حیوان به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود. بدینوسیله آب حیوان تمیز مانده و نمیتواند ظرف آب را سرازیر نماید. همستر نیاز کمی به آب دارد و چنانچه در رژیم غذائی او سبزی قرار گیرد کافی میباشد. آب زیاد برای حیوان خطر مرگ دارد. یک ظرف غذای کم عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر می باشد تا حیوان نتواند ظرف را برگرداند. تمیز نمودن چنین ظرفی نیز راحت تر است.
6) رژیم غذایی همستربرای رژیم غذائی همستر میتوان از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود که معمولا بصورت مخلوطی از دانه گیاهان یا بصورت یک جیره غذایی به شکل گلوله های کوچک و یکدست درون بسته بندی آماده می باشد (البته در ایران هنوز غذای مخصوص همستر بصورت آماده وجود ندارد و از پلت آماده برای پرندگان استفاده میشود). جیره آماده گلوله ای از نظر مواد غذائی متعادل است اما همستر نمیتواند دانه های مورد علاقه خود را دست چین کند و به همین دلیل این غذا در بعضی مواقع حیوان را دلزده کرده و بعضی از همسترها اصلا آنرا نمی خورند. دانه های مخلوط آماده معمولا از طرف او بهتر پذیرفته می شوند و پایه خوبی برای رژیم همستر می باشد. ولی مواظب باشید از غذایی که تنها شامل دانه گیاهان است اجتناب کنید بلکه غذا باید شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک نیز باشد. از این غذای آماده برای حیوان بیش از اندازه نریزید چرا که با این کار حیوان دانه های مورد علاقه اش را دست چین نموده و باقیمانده غذا را نمی خورد. این ایده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بریزیم و اجازه دهیم همستر تقریبا ظرف غذای خود را قبل از اینکه دوباره غذا بریزید خالی کند. علاوه بر این ، به غذای حیوان باید تکه های کوچکی از سبزیجات و میوه های تازه بعنوان مکمل غذایی افزوده شود. همچنین خوب است بعضی مواقع یک غذای سفارشی مثل کرم ، جیرجیرک یا یونجه خشک به همستر داده شود. همچنین بعضی مواقع می توان مقداری ماست تازه یا تکه ای مرغ پخته به حیوان داد. از دادن لوبیای نپخته ، چشم سیب زمینی، سیب زمینی سبز ، گوجه فرنگی ، سیر ، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزید.
7) دست آموز کردن و لمس همستربرقراری ارتباط لازمه نگهداری از هر حیوانی است و بهترین زمان برای برقراری ارتباط هنگام غذا دادن به حیوان است (بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است). نخست یک تخمه به او بدهید. ابتدا خجالت میکشد سپس آرام آرام شروع به شکستن میکند. بعد از آن دست را به آرامی وارد آکواریوم کرده و پشت گردنش را لمس کنید و بازی کنید. پس از رضایت حیوان را در دست بگیرید. این کار را حداقل روزی 3 بار انجام دهید زیرا همستر ها به بازی کردن علاقه زیادی دارند.
هیچگاه همستر را از بالا رها نکنید زیرا دست و پایش به راحتی میشکند. هم چنین بیدار کردن همستر و ترساندن آن موجب ناراحتی او میشود و این امکان وجود دارد که همستر دست شما را گاز بگیرد ولی گاز گرفتن معمولا بر اثر اضطراب و ترس او می باشد. چنانچه حیوان را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (مثلاٌ دادن مقداری غذای مورد علاقه موقع و در دست گرفتن) معمولا بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه میکنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل گاز گرفتن در او بیشتر است. کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامیکه حیوان از لانه خود بیرون می آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر میتواند باعث عصبانیت و بدخلقی او گردد.
همستر بخوبی با شما انیس میشود. ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد. زمانی که آرام به نظر رسید شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا به صدای شما عادت نماید. هنگامی که در حضور شما احساس راحتی نمود با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه (مثل تخمه آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر) به او نمائید. هنگامیکه غذا را با خوشی از دست شما گرفت شما میتوانید تلاش خود را برای گرفتن اوشروع کنید. اجازه دهید کف دست شما راه برود. زمان برای این پیشرفت متغییر است و مخصوصا به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد.
8) روش گرفتن همستربهترین روش برای گرفتن این است که اورا در کف دست قرار داده و دست دیگر را به آرامی روی پشت آن قرار دهید تا از پریدن به بیرون و آسیب احتمالی جلوگیری کنید. بویژه در ابتدا بهتر است حیوان را بالای دامنتان یا یک سطح نرم نگهداشته تا در صورت پرش یا سقوط آسیب نبیند. به او اجازه دهید تا ازیک دست به دست دیگر خزیده تا بتدریج در دستتان احساس راحتی کند.
۹) چگونه همستری را که اهلی نیست بگیریم؟اگر می خواهید همستری را که هنوز اهلی نشده بگیرید یک قوطی یا فنجان روبروی حیوان قرار داده سپس حیوان را با ملایمت درون آن برانید و به این وسیله حیوان را انتقال دهید. اغلب همسترها برای حس کنجکاوی درون فنجان خواهند رفت. در صورت لزوم اگر میخواهید همستری را در دست گیرید که احتمال دارد گاز بگیرد میتوانید از دستکش استفاده کنید. البته دقت کنید که دستکش زبر نبوده و حیوان در اثر گرفته شدن با دست دچار اضطراب نگردد.
10) ضد همستر کردن محیط(!)
اگر تصمیم دارید به همستر خود اجازه دهید گاهاٌ از قفس خود خارج شود باید اتاق خود را ضد همستر نمائید. ابتدا مطمئن شوید هیچ چیزی که حیوان بتواند داخل آن شده و شما قادر به بیرون آودن او از آنجا نباشید وجود ندارد (از قبیل زیر تخت یا یک فضا تنگ بین اسباب و اثاثیه خانه). همستر باید در یک فضای کوچک که قابلیت فرار نداشته باشد محدود گردد و گرنه ممکن است برای گرفتنش دچار دردسر شوید. مطمئن شوید کلیه سیم های برق دور از دسترس حیوان هستند. مطمئن شوید هیچ چیز که بتواند به همستر آسیب برساند(از قبیل گیاهان سمی) وجود ندارد. ضمنا هر چیزی را که نمی خواهید همسترتان بجود از دسترسش دور نگاه دارید چون ممکن است پس از مدتی با نرمه های تشک و پتوی خود که جویده شده است موجه شوید. در اینصورت اگر بابای خونه هستید و خانمتان از این موضوع بی اطلاع است بهتر است سریعاٌ نسبت به امحاء دسته گلی که به آب داده اید اقدام کنید. lol
11) فرار طولانیبعضی اوقات بدون اطلاع شما همستر از قفس خود خارج میشود. البته این موضوع در مورد قفس های آکواریم کمتر اتفاق می افتد. برای گرفتن حیوان میتوانید بدین گونه عمل نمائید: یک سطل را در گوشه ای که احتمال میدهید حیوان رفت و آمد کند قرار دهید. کف سطل یک ملحفه انداخته سپس درون سطل مقداری غذای مورد علاقه او را بگذارید. یک چوب را برداشته یک سر آن را بر زمین و سر دیگر آنرا بر لبه سطل بگذارید. بدین گونه حیوان برای خوردن غذا از چوب بالا رفته و وقتی درون سطل افتاد دیگر نمیتواند خارج شود. این نیز ایده خوبی است که درب قفس حیوان را باز گذاشته و مقداری غذا درون قفس بگذارید. مراقب قفس باشید تا هنگامیکه حیوان برای تغذیه وارد قفس شد درب قفس را ببندید.
جدول زیر خلاصه ای از مشخصات دوره های زندگی را نشان می دهد.
شرح سن / وزن / زمانسن و وزن در نر بالغ هفتگی ٦- ٨ - ١٢٠- ٨٠ گرمسن و وزن در ماده بالغ ٤ هفتگی - ١٢٠- ٨٠ گرممدت چرخه استروس ٤ روزتخمک گذاری ١- ٢ ساعت بعد از تاریکی روز اول استروسجایگزینی جنینی روز ششم از شروع استروسدوره بارداری ١٥ روز - ١٨تعداد بچه ها ٤ - ١٢وزن در هنگام تولد ٢ گرم – ٥سن از شیر گرفتن ٢١ روزگیمتوسط دوره قابلیت باروری ١٥ماه
12) تولید مثلجوندگان حیواناتی هستند که تولید مثل راحتی دارند و میتوانند چند نوبت در سال تولید مثل کنند. همستر نیز از این قاعده مستثنا نیست. این حیوان در هر دوره بارداری که حدوداً 2 هفته(۱۵تا ۱۶ روز) طول میکشد بین 5 تا 18 بچه به دنیا می آورد. نوزادان در ابتدای تولد تا چند روز توانایی بینایی و شنوایی ندارند و بدنشان بی مو است. به نوزادان تازه متولد شده تا 2 یا 3 هفته دست نزنید. نوزادان باید تا 1 ماه پیش مادرشان باشند اما پس از 1 ماه میتوانند به طور مستقل زندگی کنند. همستر ها بین 2 تا 4 ماه بالغ میشوند و خود میتوانند تولید مثل کنند. بهتر است در دوران بارداری و پس از آن به همستر باردار غذاهای مقوی داد.
همستر کوتاه ترین دوره بارداری را در میان تمام پستانداران دارا میباشد. همانگونه که قبلاٌ نیز بیان شد دوره بارداری این حیوان 15 تا 16 روز است. همسترهای ماده در تمامی سال بغیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت تولید مثلی دارند. قدرت باروری در فصل زمستان بدلیل میزان تابش نور کمی کاهش مییابد. بیضه نرها در هنگام زمستان جمع میشود . بلوغ جنسی به صورت رفتاری و تهاجمی بیشتر مشاهده میشود. ماده ها شروع به حمله به نرها میکنند. در صورتیکه تمایل به پرورش آنها باشد بایستی نر و ماده های در یک مکان قرار گرفته و تحت مراقبت قرار گیرند. ساعات اولیه تاریکی منجر به جفتگیری و تخمگذاری میگردد. دوره استروس (آمادگی برای بارداری از طرف ماده) 4 روز است. در این حالت همستر ماده بخوبی نر را پذیرا می باشد و بصورت ساکن قرار میگیرد و دم کوچک خود را بسمت بالا میکشد تا دخول نر به آسانی بیشتری میسر گردد. معمولاٌ حیوان نر با زبان خود ترشحات ماده و نرگی خود را لیس میزند. اغلب یک دخول موفق به بارداری ممکن است تا چند ساعت نیز بطول انجامد. در هنگام جفتگیری حرکت های دیگری از قبیل گاز گرفتن گوش ماده و یا کشیدن پوست او از طرف نر اتفاق میافتد.
شروع استروس بوسیله حضور ترشحات دیده میشود. ٢ روز پس از جفتگیری ترشحات خاکستری- سفید بودار و ترحشات مربوط به بعد از تخمک گذاری مشاهده میشوند. بارداری پس از قطع ترشحات تخمک گذاری در روز ٥ - ٩ صورت میگیرد.
در صورتیکه ماده با سایر ماده ها نگهداری میشود توصیه میگردد ماده باردار را به قفس جداگانه منتقل نمود. حالت کانیبالیسم (بچه خوری) زمانی اتفاق می افتد که اختلالالی در هفته اول پس از زایمان ایجاد گردد. معمولا پس از زایمان استروس ایجاد نمیشود ولی پس از شیر گرفتن بچه ها (3 هفتگی) دوره جدید استروس شروع میشود. درصورتیکه مادر قادر به تغذیه بچه ها نباشد بایستی غذا را به صورت دستی به آنها داد که البته این نوع تغذیه در عمل زیاد موفقیت آمیز نمیباشد.
اطلاعات فیزیولوژیکی همستر نژاد طلاییطول عمر ٢ - ٣ سالوزن نر بالغ ٨٥ - ١٤٠ گرموزن ماده بالغ ٩٥ - ١٢٠ گرمتعداد تنفس ٥٤ ( ٣٣ - ١٢٧ ) در دقیقهتعداد ضربان قلب ٢٨٠ - ٤١٢ در دقیقهدمای بدن ٢/٣٦ - ٥/٣٧ درجه سانتیگرادحجم خون ٧٠ - ٧٥میلی لیتر ازای هر کیلوگرم وزن بدنحجم سلول خونی ٤٥ %
تعداد گلبول های قرمز خون ١٢ ١٠ * ٥/٧ به ازای هر لیترهماتوکریت خون دسی لیتر به ازای هر گرم ٨/١٦تعداد گلبول های سفید خون ٩ ١٠ * ٦٢/٧ به ازای هر لیترنوتروفیل ٩/٢٩ %
لمفوسیت ٥/٧٣ %
مصرف روزانه آب ٣٠ میلی لیترمصرف روزانه غذا ١٠- ١٥ گرم
2) خانه همسترسه نوع خانه برای همستر رایج میباشد. قفس های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم.
20نکته کاربردی در نگهداری همستر
1- هیچگاه آب فراوان در اختیار آن قرار ندهید. این میتواند باعث مرگ او گردد.
2- در صورتیکه در جیره غذائی او از سبزی استفاده میکنید (مخصوصاٌ در هوای سرد و معتدل) دیگر به آب نیازی ندارد.
3- در میان سبزیجات به گشنیز بیش از دیگران علاقه دارد. توجه کنید که کاهوی زیاد ممکن است باعث اسهال شده و خطرناک است.
4- ذرت غذایی ارزان و مناسب است. بهتر است مقداری از آن را کمی بپزید تا نرم شود و پس از خشک کردن به مرور به او بدهید. شیرینی، نمک، چربی زیاد و بعضی از میوه ها ازجمله گوجه فرنگی در جیره غذایی همستر مضراست.
5- غذای همستر را تمیز کرده و به او بدهید. هیچگاه از سبزی نشسته و غذای آلوده استفاده نکنید. در اینصورت ممکن است آلوده به انگل گردد.
6- یک روز در میان محتوی انباری خانه همستر را در کف خانه اش پهن کنید تا از پوسیدگی و فاسد شدن آن جلوگیری شود.
7- غذای همستر را در نوبت های متوالی (حداقل 3 بار در شبانه روز) و بمقدار کم به او بدهید.
8- چرخ و فلک از بهترین و ضروری ترین تجهیزات در خانه همستر است. بازیگوشی حیوان در واقع یک ورزش و برای سلامتی او بسیار مهم است.
9- تکه های مقوا، چوب نرم، کاغذ مچاله و . . . جهت جویدن را فراموش نکنید. رشد دندانهای همستر هیچگاه متوقف نمیشود.
10-تمیز کردن آکواریم بصورت جزیی 2 بار در هفته و بصورت کلی هر 2 ماه یکبار انجام گیرد.
11- چون همستر ادرار خود را در گوشه ای از آکواریم انجام میدهد نسبت به تعویض خرده چوب مربوط به این ناحیه (2 بار در هفته) اقدام کنید. برای این منظور میتوانید یکی از ظروف خالی پنیری را از وسط نصف کنید تا ابزاری شبیه به بیل مکانیکی بدست آید و از آن استفاده کنید.
12-برای گرفتن همستر به آرامی اقدام کنید تا استرس و ترس برای او ایجاد نشود. همستری که بترسد ممکن است در دست شما ادرار کند. برای بلند کردن و در دست گرفتن همستری که با بوی بدن شما آشنا نیست دقت کنید حرکت آرام همراه با نوازش و دست گرفتن در بالای سر حیوان برای جلوگیری از سقوط آن لازم است. این موضوع مخصوصاٌ در مورد بچه ها ضرورت بیشتری دارد.
13-برای زایمان همستر باردار حداقل 1 هفته برای خانه سازی لازم است لذا قبل از این خانه او را مستقل کنید.
14-ضمن زایمان لازم است شرایط آرامش برای مادر فراهم شود. مکانی بدون سر و صدا و حتی الامکان تاریک مطلوب است. طول مدت زایمان 20 دقیقه تا 1 ساعت طول میکشد.
15-هیچگاه در روزهای نزدیک به زایمان و چند روز پس از آن به همستر مادر و فرزندان او دست نزنید.
16-جابجا کردن همستر مادر در روزهای نزدیک به زایمان باعث خونریزی و سقط جنین و مرده زایی و یا بچه خواری خواهد شد.
17-شستشوی همستر پس از مدتی که با محیط جدید عادت کرد بلامانع است. بدین منظور از آب ولرم ومقدار کمی شامپو بچه استفاده کنید. مواظب باشید حیوان زیاد نترسد. سپس با حوله نرم و سشوا در فاصله مناسب آنرا خشک کنید.
18-نور مستقیم آفتاف بمدت طولانی (بیشتر از چند دقیقه) میتواند برای همستر خطرناک باشد و در صورت استمرار منجر به مرگ آن گردد.
19-همستر نسبت به سرماخوردگی و مخصوصاٌ واگیر از انسان حساس است. مواظب باشید خانه او را گرم نگه دارید.
20-دقت کنید اگر همستری دعوایی بود آنرا از دیگران جدا کنید. حمله همستر مادر (پس از زایمان) چنانچه به محدوده همسترهای دیگر وارد شود بسیار خطرناک و وحشیانه است و چنانچه سریعاٌ خارج نشود ممکن است با دندانهای خود شکم حیوان مقابل را پاره کند.
20 جاذبه و زیبایی در همستر
1- دست و پای او شبیه انسانها و دارای انگشت است.
2- در بسیاری از مواقع بر روی دو پای خود می ایستد و به بیرون نگاه میکند.
3- خواب سنگینی دارند و بصورت های گوناگون و بر روی هم و لابلای هم می خوابند.
4- ممکن است در هنگام خواب آنرا به آرامی از محل خود بلند کنید و بیدار نشود.
5- در دهان خود دو لپ بزرگ دارد. ابتدا غذا را با ولع در داخل آنها جای میدهد. سپس آنرا به انباری خود برده و با فشار دستان خود، غذا را از لپ های خود خارج میکند. آنگاه در گوشه ای نشسته و مقداری از آن را با دو دست خود گرفته و ریزریز جویده و میخورد.
6- تمایل به کندن تونل دارد و لذا در بسیاری از مواقع خرده چوبهای نجاری موجود در کف آکواریم را میجورد.
7- تخمه آفتابگردان (بصورت خام) را خیلی دوست دارد. آنرا با دو دست خود میگیرد و بکمک دندان پوست آن را گرفته و مغز آنرا ریزریز جویده و میخورد.
8- برای تمیز کردن خود، با دندان پوست خود را میجورد. بدین منظور برای بعضی از نواحی بدن که دسترسی آسانی ندارند ابتدا پای خود را در دهان برده و پس از مرطوب کردن با آب دهان، بسرعت به محل مورد نظر می مالد. در گاهی موارد نیز بر روی پاهای خود مینشیند و خود را تمیز میکند.
9- برای سائیدن دندان خود چیزهایی مانند تکه های کارتن یا کاغذ یا چوب نرم را که در آکواریم آن قرار میگیرد میجود.
10- همستر از ابتدای شب فعال و بازیگوش شده و مرتب بر روی اسباب بازی های خود از قبیل چرخ و فلک، سطح شیبدار، اتاقک فوقانی و . . . حرکت میکند.
11- پس از بیدار شدن از خواب خمیازه های بلندی دارد. در این حالت دهان خود را تا حد ممکن (در حدود 150 درجه) باز میکند و بدن خود را بطور کامل میکشد.
12- برای توالت کردن به گوشه ای خاص از آکواریم خود رفته و پای خود را کمی بالا گرفته و ادرار میکند.
13- برای خانه سازی، دستمال کاغذی یا کاغذ را در دهان خود مرطوب میکند و بصورت یک گودی مناسب برای خود خانه میسازد.
14- هنگام ترسیدن بر اثر دعوا یا از بیرون، ابتدا جست و خیز شدیدی کرده و سپس همگی با هم بطور ناگهانی روی دو پای خود یا بصورت خوابیده ساکن می شوند.
15- جفتگیری همستر در مدت زمانی نسبتاٌ طولانی (گاهی موارد تا چندین ساعت) بطول می انجامد. در این حالت ماده کاملاٌ ساکن و بی حرکت و خمار یا با چشمان بسته در جلو نر قرار گرفته و دمب خود را کاملاٌ سفت و بالا میگیرد. حیوان نر با لیس زدن به ترشحات ماده و نرگی خودش، عمل جفتگیری را مرتب تکرار میکند. در این بین گاهی موارد پوست گردن یا گوش ماده را نیز گاز میگیرد.
16- چند روز قبل از زایمان، پهلوی ماده دارای برآمدگی کاملاٌ واضحی میگردد. در این شرایط لازم است ماده مستقل گردد تا خانه سازی را شروع کند و غذای کافی را در انباری خود ذخیره نماید.
17- زایمان ممکن است تا نیم ساعت بطول انجامد. معمولا هر نوزادی که بدنیا می آید با یک جیغ (توسط نوزاد) همراه است. مادر بند ناف را بریده و پس از مقداری تمیز کاری، استراحتی کوتاه دارد و به او شیر میدهد. سپس نوزاد بعدی را بدنیا می آورد. ممکن است تا 12 نوزاد بدنیا بیایند.
18- چشم و گوش بچه ها در ابتدای تولد بسته است و هیچ پشمی بر روی بدن آنها وجود ندارد. پس از گذشت 1 هفته، پشم روی بدن بمرور ظاهر می شود و شما می توانید رنگ بچه ها را تا حدی تشخیص دهید. بمرورچشم ها و گوش ها به آرامی باز میشوند و بچه ها بزرگ می شوند و از سن 2 هفتگی شوخی و کشتی با یکدیگر را آغاز میکنند.
19- بچه ها برای شیر خوردن به دو ردیف سینه های مادر که بیش از 14 عدد است می چسبند بطوری که هنگام جابجایی مادر ممکن است بچه ها از سینه او جدا نشوند.
20- پس از حدود 1 هفته، بچه هائی که تازه راه رفتن را آموخته اند مرتب از خانه دور میشوند و مادر آنها را با دهان خود بلند کرده و به خانه باز میگرداند.
همستر (HAMSTER) حیوانی کوچک و بسیار زیبا و جذاب در رنگ های گوناگون ازجمله سفید، طلائی، سیاه، کرم، زرد و . . . بوده و از خانواده جوندگان است که همه چیزخوار(omnivorous) میباشد. . همسترها جوندگان کوچک متعلق به خانواده کرستیده میباشند. اعضای این خانواده در طبیعت وحش در اروپای شرقی ، خاور میانه ، شمال آفریقا ، چین و سیبری مشاهده میشوند. نگهداری همستر در قفس دارای احتیاجات ساده ای بوده و بدون بو می باشد. هسمترها به عنوان حیوان خانگی در نظر گرفته میشوند. این حیوانات شبزی بوده و معمولا جهت جلوگیری از نزاع به صورت انفرادی نیز نگهداری میشوند. به این جانور انواع میوه، سبزیجات و دانه ها را بعنوان غذا میتوان داد. برای نگهداری از همستر از ظروف شیشه ای (شبیه به آکواریم) استفاده می شود که میتواند درب آن نیز بسته شود. زیر کف پای حیوان نرمه چوب نجاری ریخته میشود. این حیوان روز خواب است و از غروب شروع به بازیگوشی می کند. در صورتی که در قفس آن یک عدد چرخ و فلک یا سطح شیبدار مخصوص و یا تونل مخصوص قرار گیرد بازی کردن آن را می توانید بخوبی مشاهده نمائید. همستر براحتی به شما عادت میکند و از سر و کول شما بالا میرود. بر روی دو پای خود می ایستد و در هنگام خوابیدن خود را ولو می کند بگونه ای که شما فکر می کنید کاملاٌ بیجان شده است. در خیلی از مواقع خوابیدن آن مانند انسانها به پشت است و خواب عمیقی دارد بطوری که اگر شما به آرامی دستش را بگیرد و آن را از جای خود بلند کنید ممکن است هنوز خواب بماند و بیدار نشود
این حیوان در صورت خود جیب های گونه ای (cheek pouch) دارد. این جیبها در دو طرف صورت واقع شده اند و کار حمل مواد غذایی و مخفی کردن نوزادان تازه متولد شده در هنگام خطر را بر عهده دارند. همستر قسمت عمده ای از غذائی که شما برای آن میگذارید را در ابتدا بشکلی حریصانه در این جیب ها قرار میدهد و سپس در گوشه ای از قفس آنها را خارج کرده و شروع به خوردن می نماید.
همستر بالغ در هر روز 5 تا 10 گرم غذا و مقدار کمی آب احتیاج دارد. وزن بالغ حدود 100 تا 130 گرم و طول عمر آن 2 تا 5 سال است. دندانهای پیشین همستر بطور مداوم در حال رشد است و برای کوتاه کردن آن احتیاج به جویدن مواد جامد از قبیل چوب و کارتن و ... دارد. همستر در هر زایمان 5 تا 9 نوزاد بدنیا می آورد. نوزاد این حیوان از سن7 تا 10 روزگی شروع به خوردن مواد جامد خواهد کرد.
از همستر بیماری خاصی در انتقال به انسان گزارش نشده است و واکسن خاصی نیز برای آن وجود ندارد اما بهتر است هر شش ماه یکبار داروی انگلی لازم به آن داده شود.
مدتی است که به دلیل سهولت نگهداری و زیبائی بالای این حیوان، نگهداری از آن در کشورهای متعدد اروپائی و آمریکائی رواج چشمگیری داشته است. برای اطلاعات بیشتر می توانید کلمه همستر (Hamster) را در اینترنت (فارسی یا انگلیسی) جستجو کنید. در صورتی که نگهداری از این حیوان را تجربه کنید بطور حتم علاقه زیادی به آن خواهید یافت. علی رغم آنکه از رواج همستر در ایران چندین سال می گذرد بسیاری از مردم آن را با موش اشتباه می کنند و در خیلی از موارد با نگاهی چندش آور و نامطلوب به آن می نگرند.
تولید مثل
همستر کوتاه ترین دوره بارداری را در میان تمام پستانداران دارا میباشد. همانگونه که قبلاٌ نیز بیان شد دوره بارداری این حیوان 15 تا 16 روز است. همسترهای ماده در تمامی سال بغیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت تولید مثلی دارند. قدرت باروری در فصل زمستان بدلیل میزان تابش نور کمی کاهش مییابد. بیضه نرها در هنگام زمستان جمع میشود . بلوغ جنسی به صورت رفتاری و تهاجمی بیشتر مشاهده میشود. ماده ها شروع به حمله به نرها میکنند. در صورتیکه تمایل به پرورش آنها باشد بایستی نر و ماده های در یک مکان قرار گرفته و تحت مراقبت قرار گیرند. ساعات اولیه تاریکی منجر به جفتگیری و تخمگذاری میگردد. دوره استروس (آمادگی برای بارداری از طرف ماده) 4 روز است. در این حالت همستر ماده بخوبی نر را پذیرا می باشد و بصورت ساکن قرار میگیرد و دم کوچک خود را بسمت بالا میکشد تا دخول نر به آسانی بیشتری میسر گردد. معمولاٌ حیوان نر با زبان خود ترشحات ماده و نرگی خود را لیس میزند. اغلب یک دخول موفق به بارداری ممکن است تا چند ساعت نیز بطول انجامد. در هنگام جفتگیری حرکت های دیگری از قبیل گاز گرفتن گوش ماده و یا کشیدن پوست او از طرف نر اتفاق میافتد.
شروع استروس بوسیله حضور ترشحات دیده میشود. ٢ روز پس از جفتگیری ترشحات خاکستری- سفید بودار و ترحشات مربوط به بعد از تخمک گذاری مشاهده میشوند. بارداری پس از قطع ترشحات تخمک گذاری در روز ٥ - ٩ صورت میگیرد.
در صورتیکه ماده با سایر ماده ها نگهداری میشود توصیه میگردد ماده باردار را به قفس جداگانه منتقل نمود. حالت کانیبالیسم (بچه خوری) زمانی اتفاق می افتد که اختلالالی در هفته اول پس از زایمان ایجاد گردد. معمولا پس از زایمان استروس ایجاد نمیشود ولی پس از شیر گرفتن بچه ها (3 هفتگی) دوره جدید استروس شروع میشود. درصورتیکه مادر قادر به تغذیه بچه ها نباشد بایستی غذا را به صورت دستی به آنها داد که البته این نوع تغذیه در عمل زیاد موفقیت آمیز نمیباشد.
همستر از خانواده جوندگان است،همستر همه چیزخوار(omnivorous) است و به این جانور می توان میوه، سبزیجات و دانه ها را هم(بغیر از غذاهای اصلی) بعنوان غذا داد.
این حیوان از سن 10-7 روزگی شروع به خوردن مواد جامد می کنند، همستر بالغ 5 تا 10 گرم غذا در روز احتیاج دارد، همچنین در روز 10 میلی لیتر بر اساس 100 گرم وزن بدن آب می خورد. وزن همستر بالغ نر حدود 130-30 گرم و طول عمر 2-5/1 سال و سن بلوغ 6-8 هفنگی است.
سه نژاد عمده همستر وجود دارد:1- Syrian 2-Chinese 3- Russian
همستر در گونه های خود جیب های گونه ای(cheek pouch) دارد این جیبها در دو طرف گونه واقع شده اند و کار حمل مواد غذایی و مخفی کردن نوزادان تازه متولد شده در هنگام خطر را بر عهده دارند.
دندانهای پیشین همستر مدام در حال رشد است و برای کوتاه کردن آن احتیاج به مواد غذایی خاص و وسایلی در محل نگهداری خود دارند.
در ایران واکسن خاصی برای همستر وجود ندارد هر چند برخی از همکاران عقیده دارند که از واکسن هاری می توان استفاده کرد، ولی این واکسن برای سگ و گربه تهیه شده است و می تواند برای همستر ها موجب مشکلاتی از قبیل مرگ شود. این حیوان هر شش ماه یکبار باید توسط دامپزشک معاینه شود و داروی انگلی لازم برای آن تجویز شود.
بهترین جیره غذایی که روزانه باید در اختیار همستر قرار بگیره شامل دو قسمته:
1_غذای خشک:ترکیبی از غلات که به نسبت زیر با ید تهیه کنید: گندم ، ذرت،جو پرک شده(جوی درسته باید پرهیز شود) کمی تخمه افتابگردان خام(به مقدار کمتر از سایر اجزا)، مقدار کمی غذای کنسانتره جوندگان. مقداری از هر کدام مثلا 250گرم تهیه وبا هم مخلوط کنید.
همچنین میتوانید غذای خشک را بصورت اماده (پلت) از بعضی از پت شاپها یا کلینیکهای دامپزشکی پیدا کنید.
2_سبزیجات و میوه جا ت: شامل: سیب ، گلابی، خیار، هندوانه، زرد الو ، هلو (به ترتیب اولویت_ از مرکبات پرهیز شود) و انواع توت و...و سبزیجات:هویج ، اسفناج، کاهو ، کلم، جعفری، گشنیز، بروکلی، گل کلم و...
نحوه غذا دهی: روزی یک بار شبها به همسترتون غذا بدین که شاملیک قاشق چایخوری پر غذای خشک+ تکه کوچکی میوه یا سبزی(مثلا یک هشتم سیب یا یک هویج کوچک یا یک برگ کوچک کاهو)
در ضمن برای تامین پروتئین مورد نیاز هفته ای 2 الی 3 بار یک تکه کوچک تخم مرغ اب پز بهش بدین( هم از زرده وهم از سفیده) که این مقدار در حاملگی وشیر دهی افزایش می یابداز هسته های مغز دار ( گردو ، بادام، بادام زمینی، فندق و.... ) البته بدون نمک فقط بعنوان جایزه استفاده کنید.
البته همستر بدش نمیاد هر چند وقت یه بار یک تکه ماکارونی پخته هم جایزه بگیره
۱- سن همستری که می خرید باید بین ۴ تا ۷ هفته باشد تا بهتر به شما عادت کنند و بتوانید آنها را بهتر تربیت کنید.
۲- همستر را در دست بگیرید و آنرا نوازش کنید و به او عشق بورزید ! تا خجالتی و کمرو بار نیاید. اگر از محیط جدید می ترسد بهتر است چند روز به او فرصت دهید تا به محیط جدید عادت کند.
۳- غذا را با دست خود به او بدهید. غذا را در کف دست خود بگذارید تا از دستان شما آن را بخورد.
۴- وقتی در حال خوردن غذا است بسیار آرام او را نوازش کنید.
۵- در حال خوردن غذا دست دیگر خود را به صورت محافظ دور او قرار دهید .
6- او را مدتی در کف دست خود جا به جا کنید تا ترسش از بین برود.
۷- در حالی که او را در دست خود گرفته اید به او اجازه بدهید بیرون را نگاه کند تا بفهمد که در امان است.
۸- یک بادام زمینی یا پسته را در جیب پیراهن یا یقه خود پنهان کنید و همستر را تشویق کنید تا از دست و بازوی شما بالا بیاید و آن را پیدا کند . اما توجه داشته باشید هیچ گاه به زور او را مجبور به انجام این کار نکنید.
۹- با همستر روی زمین بنشینید و تکه ای میوه مانند سیب را پشت خود پنهان کنید تا همستر آن را پیدا کند.
۱۰ - همستر از دویدن و بالا رفتن از شما لذت می برد.
نکات مهم
۱- با همستر خیلی آرام رفتار کنید. او را از ارتفاع یا روی مبل و صندلی به روی زمین رها نکنید.
۲- با او آرام صحبت کنید . سرش داد نزنید و در کنار او به آرامی حرکت کنید تا از شما نترسد.
خطرات:
۱- همستر وقتی که وحشت کند با دندان های جلویی خود گاز می گیرد. پس سعی کنید او را نترسانید .
۲- قیل از دست زدن به همستر دستان خود را بشویید. چون همستر ها بینایی ضعیفی دارند و اگر دست شما بوی غذا بدهد آن را با غذا اشتباه می ***ند و می خورند!
۴- همستر ها نسبت به سرما خوردگی انسان ها بسیار حساس هستند و باید از آنها در جای گرم و مناسب نگهداری شوند.
5- گاز گرفتن همستر اگر تیز و محکم هم باشد خیلی آنی و سریع تمام می شود مثل اینکه یک لحظه سوزن درون انگشت شما رود و خارج شود, پس از آن نترسید. من موردی را می شناسم که به خاطر ترس از گاز همستر تا دهان همستر نزدیک انگشتش شد آن را رها کرد و متاسفانه همستر ضربه مغزی شد.
6- سعی کنید نوک انگشتتان نزدیک دهان همستر نباشد چون همانطور که دوستمان گفتند همستر بینایی ضعیفی دارد و برای آزمایش غذا مانند اطفال از دهانش استفاده می کند
1.همسترها حیوونای شب فعال هستند(nocturnal)یعنی تمام روز رو میخوابن و حدودای غروب بیدار میشن و معمولا تا صبح فعالن پس هرگز در طول روز با برداشتنشون خوابشونو بهم نزنین چون حتما باعث کسالت و در صورت ادامه بیماریشون میشه و حتما براشون یه لونه تهیه کنید( لونه چوبی مرغ عشق ایده الترین است) ویکی دو برگ دستمال کاغذی در اختیارشون بذارین تا توی لونشون ببرن و بستر خواب تهیه کنن.
2.بهترین جیره غذایی شامل دو بخشه: غذای خشک که یا میتونین بصورت اماده ( پلت) بخرید و یا خودتون بصورت زیر تهیه کنید: ذرت . گندم. تخه افتابگردان به مقدار کمتر از سایر اجزا . غذای کنسانتره جوندگان .کمی جوی پرک شده.
(از هر کدام مقداری تهیه و با هم مخلوط کنید )
(جوی درسته بدلیل داشتن گوشه های تیز حتما پرهیز شود چون به محوطه دهانی همسترتان صدمه خواهد زد)
بخش دوم :میوه ها و سبزیها : سیب . گلابی . انگور . خیار .هندوانه .انواع توت.( غیر از مرکبات )_ هویج. کرفس .
جعفری. اسفناج.کاهو.سیب زمتنی پخته .ذرت تازه(بلال)و...
بالانس:روزی یه وعده به همسترتون غذا بدین : یک قاشق غذا خوری سر خالی از غذای خشک+ تکه کوچکی میوه مثلا یک هشتم یک سیب یا گلابی یا یک برگ متوسط کاهوی تازه که خوب شسته شده ضمنا برای تامین پروتئین هفته ای دو سه بار تکه کوچیکی تخم مرغ اب پز بهش بدین که این مقدار در حاملگی و شیر دهی بیشتر خواهد شد
از دانه های مغز دار مثل گردو فندق پسته و..( بدون نمک)بعنوان جایزه استفاده کنید.
ونکته مهم اینکه اونا مثل خود ما سلیقه های و شخصیتای متفاوتی د ارن و در طول زمان باید کشف کنید علایق شخصی انها چیست.
3.حتما تکه ای چوب براشون تهیه کنید چون دندوناشون همیشه در حال رشده و اونا باید هر روز با ساییدن کوتاهشون کنن
4.حس شنوایی بسیار قوی و حساس دارن و حتما باید دور از سروصدای بلند نگهداری بشن
5.برای اینکه همیشه سر حال و شاداب باشن حتما هر روز اجازه بدین در ساعات اوج فعالیتشون یکی دو ساعت تو اطاقتون بچرخن و مطمئن باشین هیچ جا رو کثیف نخواهند کرد فقط حتما مواظبشون باشین که در نرن یا وارد حفره ای نشن که بهش دسترسی ندارین.
6.بهترین بستر کف قفس همستر تراشه چوبه که ترجیحا هفته ای یه بار عوض بشه البته میتونین با برداشتن روزانه قسمتی که ادرار میکنه و میوه هایی که از دیروز موندن به تمیز موندن بیشتر قفس کمک کنین
ا
1) انتخاب همستر در هنگام خرید آن.2) خانه همستر.3) بستر سازی.4) لوازم زندگی.5) رژیم غذایی همستر.6) دست آموز کردن و لمس همستر.7) روش گرفتن همستر.8) چگونه همستری را که اهلی نیست بگیریم.9) ضد همستر کردن محیط.10) فرار طولانی.11) تول& ... [ادامه مطلب]
خودتان باشید. اگر سعی کنید یک نفر دیگر باشید، فقط خودتان را تلف کرده‌اید. خودِ درونیتان را در آغوش بکشید و بدانید که هیچکس ایده‌ها، توانایی‌ها و زیبایی شما را ندارد. همانی باشید که از خودتان می‌شناسید—بهترین مدل خودتان. و از اینها گذشته، با خودتان صادق باشید.از همین امروز شروع کن ... [ادامه مطلب]
درجایی که قراراست ارواح رابخوانیدبایدکاملاساکت باشدبه نحویی که هیچ جنبنده اییتکان نخوردحتی صدای نفسهایتان رابایدکنترل کنید.ارواح برای ظاهرشدن احتیاج بهسکوت دارند.سعی کنیداتاقی راانتخاب کنیدکه اولاروبه هیچ پنجره ی آفتاب گیرنباشدواگردرورودی آن روبه قبله قرارداشته باشدخیلی بهترنتیجه خواهیدگرفت.قبل ازهر ... [ادامه مطلب]
من یه مودم D-LINK DSL-1640U دارم که به کامپیوتر خانگی وصل هست و یه لپ تاپ هم دارم که میخوام به وایرلس مودم وصل کنم بلد نیستم. از داخل لپ تاپ چه کارهای باید بکنم و اینکه قسمت وایرلس مودم رو چیکار باید بکنم؟؟؟این عکس از قسمت وایرلس مودم:اصلا پیدا نمیشه الان تنظیم من اون عکس یکی مونده به آخری هستش. با ... [ادامه مطلب]
منابع غنی از کلسیم شامل فرآورده‌های لبنی کم‌ چرب، شیرسویای غنی شده با کلسیم، آب پرتقال و ماهی‌هایی مثل ماهی آزاد و ساردین هستند. اگر نیاز به مصرف مکمل‌های کلسیم دارید حتما در مورد مقدار و نحوه مصرف آن با پزشک مشورت کنید. ایسنا: هرچند روند پیری اجتناب‌ناپذیر است اما هرگز نمی‌توان گفت که راهی برای به ... [ادامه مطلب]
دوستان Skype برای ایجاد ارتباط هم به صورت صوتی و هم به صورت گفتاری می باشدDownload Skype ... [ادامه مطلب]
امروز قصد داریم تا یکی از کاربردی ترین و جالب ترین ترفندهای موبایل را که کمتر کسی از آن با خبر است را برای شما بازگو کنیم. ممکن است شما نیز گاهی حوصله و وقت کافی برای پاسخ گویی به تلفن هایی که به موبایلتان زده میشود را نداشته باشید ؛ شاید گوشی را خاموش کنید و یا حتی بدان پاسخ نگویید که این دو کار ... [ادامه مطلب]
تصاویر انواع گونه ها و رنگهای همستر ... [ادامه مطلب]
یکی از دردسرهای خرید موبایل، اطمینان یافتن از اصل یا قاچاق و تقلبی بودن گوشی‌ است. گوشی‌های رجیستر نشده که به طور قاچاق وارد کشور می‌شود، معمولا در حین استفاده مشکل‌ساز خواهد بود؛ هنگ می‌کند، به‌روز نمی‌شود، با بعضی برنامه‌ها بخصوص فارسی‌سازها مشکل دارد و... برای اطمینان از اصل بودن گوشی، می‌ ... [ادامه مطلب]
© 2014 p30planet.ir